Usuwamy bariery rozwoju polskich firm

Piotr Kuba
Piotr Kuba
Kolejne firmy inwestują z Funduszem Ekspansji Zagranicznej, by zwiększyć swoją siłę finansową na międzynarodowych rynkach – przekonuje Piotr Kuba, członek zarządu ds. inwestycyjnych PFR TFI.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 5/2024 (104)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Czy mimo skomplikowanej sytuacji rynkowej widzicie większe zainteresowanie rozwojem międzynarodowym polskich firm?

Z roku na rok polscy przedsiębiorcy inwestują na rynkach zagranicznych coraz więcej. Dla przykładu w 2022 r. stan należności z tytułu polskich inwestycji za granicą wyniósł ponad 130 mld zł, czyli o 19,4 mld zł więcej niż w 2021 r. i aż o 31,8 mld więcej niż w 2020 r. Potencjał jest znacznie większy, co dobrze obrazuje wartość zaangażowania kapitałowego polskich inwestorów w zestawieniu z wielkością naszej gospodarki. Według danych OECD w 2021 r. polskie BIZ stanowiły 5 proc. naszego PKB. Średnia unijna wynosi 88 proc. Tymczasem polscy przedsiębiorcy zachowują dużą dozę ostrożności, co jest po części spowodowane niepewnym otoczeniem gospodarczym.

Na ile niepewność paraliżuje decyzyjność?

W badaniu, które przeprowadziliśmy na potrzeby raportu „Kierunek: Wschód. Aktualne trendy i atrakcyjne kierunki ekspansji zagranicznej”, nieco ponad 26 proc. przedsiębiorców deklarowało, że planuje inwestować za granicą. O takich planach częściej mówili przedsiębiorcy, którzy już mieli doświadczenie zagraniczne (ok. 40 proc. badanych). W porównaniu z poprzednią edycją badania ten odsetek obniżył się odpowiednio o 13,7 p.p. i 18,5 p.p. Natomiast nowe badanie przeprowadzone przez renomowaną firmę doradczą Kearney wśród przedsiębiorców z 30 krajów świata pokazuje, że prawie 90 proc. firm planuje zwiększyć swoje inwestycje na rynkach zagranicznych w ciągu najbliższych trzech lat. Różnica jest ogromna i świadczy, że wciąż niewiele krajowych firm dostrzega, jak istotna dla długofalowego rozwoju jest obecność na zagranicznych rynkach, także w formie inwestycji.

Co z dostępem do kapitału? Wysokie stopy procentowe nie ułatwiają rozwoju…

Polskie firmy inwestują na miarę swoich możliwości kapitałowych. Większa aktywność na rynkach zagranicznych, wymaga najczęściej silnej pozycji na rynku krajowym, a także odpowiedniego zaplecza finansowego. Myślę, że doświadczenie, wysoki poziom innowacyjności i elastyczności polskich przedsiębiorców w połączeniu ze stabilnym finansowaniem stanowi solidną podstawę dla realizacji ich międzynarodowych ambicji. To finansowanie jest dostępne, także dzięki rozwiązaniom oferowanym przez instytucje Grupy PFR. Tym, czego części firm brakuje, jest natomiast strategiczne podejście do rozwoju - długoterminowe budowanie wartości bazującej na rozpisanej na wiele lat strategii uwzględniającej także działalność na międzynarodowych rynkach. Bardzo często zachęcam, by spojrzeć na swoją firmę z perspektywy uczestnika rynku regionalnego i globalnego.

Co robi PFR TFI, by wspierać polskie firmy w rozwoju?

PFR TFI poprzez swoje Fundusze Ekspansji Zagranicznej usuwa barierę związaną z dostępnością kapitału. Dostarczamy finansowanie na ambitne przedsięwzięcia polskich firm na rynkach zagranicznych – czy to w postaci przejęć, czy nowych inwestycji.

Pierwszy Fundusz Ekspansji Zagranicznej, który powstał w 2016 r. i zakończył już okres inwestycyjny, współfinansował ok. 20 transakcji, inwestując przeszło 100 mln euro w projekty polskich firm w ośmiu krajach. W zeszłym roku w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie, uruchomiliśmy drugi fundusz, który kontynuuje tę misję i działa na podobnych zasadach, oferując finansowanie dopasowane do skali i specyfiki projektu: kapitałowe, dłużne lub mieszane.

I co dalej?

Mamy już na koncie dwie podpisane umowy inwestycyjne w ramach drugiego funduszu na transakcje w USA i w Niemczech. Rozmawiamy z kolejnymi firmami o potencjalnych inwestycjach. Model współpracy, który proponujemy polskim firmom, sprawdza się, jesteśmy gotowi, by rozwijać nowe projekty. To, co chciałbym podkreślić, to nasze holistyczne podejście do ekspansji zagranicznej. Po pierwsze, działamy w ramach Grupy PFR, więc nasz fundusz uzupełnia całościowe działania, które obejmują też promocję inwestycji, ubezpieczenia transakcji czy działania edukacyjne. Po drugie, działamy w sposób komplementarny wobec rynku. Nasze rozwiązania wypełniają lukę na rynku kapitałowym. Możemy więc tworzyć partnerstwa, współfinansować inwestycje razem z bankami, by w ten sposób rozwijać możliwości inwestycyjne polskich przedsiębiorców.

My Company Polska wydanie 5/2024 (104)

Więcej możesz przeczytać w 5/2024 (104) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ